Past Award Winners

Wendell D. Weart Lifetime Achievement Award

The 2018 Wendell D. Weart Lifetime Achievement Award recipient is Mr. Keith Klein.

Past Winners:

  • Thomas LaGuardia (2017)
  • Dr. Enrique Biurrun (2016)
  • Claes Thegerstrom (2015)
  • Mark Frei (2014)
  • Jack McElroy (2013)
  • George E. Dials (2012)
  • Charles McCombie (2011)
  • Leif G. Eriksson (2010)
  • Dr. Richard (Rip) Anderson (2009)
  • Carol Jantzen (2008)
  • Ines Triay (2007)
  • Carl Cooley (2006)
  • Ray Walton (2005)
  • Alex Perge (2004)
  • Frank Parker (2003)
  • Klaus Kuehn (2002)
  • Margaret Chu (2001)

 

WM Symposia Fellow Award

The 2018 WM Symposia Fellow Award recipients are Ms. Gabriele Bandt, Mr. W.T. (Sonny) Goldston, Mr. Steve Kadner and Ms. Margaret Macdonell.

Past Winners:

  • Kim Auclair (2017)
  • James Fiore (2017)
  • Dr. Heinz Kroger (2017)
  • Claudio Pescatore (2016)
  • George Dials (2016)
  • Tom Brouns (2016)
  • Mark Lewis (2016)
  • Judith Connell (2016)
  • Angie Jones (2015)
  • Maria Lindberg (2015)
  • Larry Camper (2015)
  • Hans Codee (2015)
  • Clint Miller (2015)
  • Dick Blauvelt (2014)
  • Leslie Jardine (2014)
  • Linda Lehman (2014)
  • Nancy Rothermich (2014)
  • Don Wood (2014)
  • James W. Voss (2013)
  • Lance Mezga (2013)
  • Gary Benda (2013)
  • Ned Bibler (2013)
  • Erich Evered (2013)
  • William T. Gregory (2013)
  • Lawrence Harmon (2013)
  • Paul Macbeth (2013)
  • Leon “Lee” Borduin (2012)
  • Harry Babad (2012)
  • Jas Devgun (2012)
  • Leif Eriksson (2012)
  • Al Freitag (2012)
  • James Gallagher (2012)
  • James Glasgow (2012)
  • John Mathieson (2012)
  • James McCray (2012)
  • Jack McElroy (2012)
  • Sue Mitchell (2012)
  • Fred Sheil (2012)
  • Linda Ulland (2012)
  • Bernard Vigreux (2012)

 

Program Advisory Committee (PAC) Award

The 2018 Program Advisory Committee (PAC) Award recipient is Mr. Kim Auclair.

Past Winners:

  • Tom Brouns (2017)
  • Larry Harmon (2016)
  • Bernard Vigreux (2015)
  • Wolfgang Steinwarz (2014)
  • Lance Mezga (2013)
  • Leon Borduin (2012)
  • Fred Sheil (2011)
  • Linda Ulland (2010)
  • James G. McCray (2009)
  • Jack McElroy (2008)
  • Al Frietag (2007)
  • John Mathieson (2006)
  • Leif Eriksson (2005)
  • Dr. Harry Babad (2004)
  • Dr. Mort Wacks (2003)

WMS/ASME Sarge Ozker Award

The 2018 WMS/ASME Sarge Ozker Award recipient is Ms. Lisa Edwards.

Past Winners:

  • Tom Kalinowski (2017)
  • Larry W. Camper (2016)
  • Donald Burroughs (2015)
  • Gary Benda (2014)
  • Virgil R. Autry (2013)
  • Mike Nolan (2012)
  • Charles Jensen (2011)
  • Tom Snyder (2010)
  • Dr. John Remark (2009)
  • Andrew J. Ambrust (2008)
  • Roger Stigers (2007)
  • Sue Ellen Adams Hobart (2006)
  • David W. James (2005)
  • Peter Tuite (2004)
  • A. Scott Dam (2003)
  • Edmund C. Tarnuzzer (2002)
  • C. Clint Miller (2001)
  • Carol Hornibrook (2000)

 


WMS Young Professional Award


The 2018 WMS Young Professional Award recipient is Ms. Christine Wipfli.

Past Winner:

  • Tristan Karns (2017)

Other Awards

Best in Conference –  Oral Presentation/Paper Awards
To see a full list of award winners, please click here.

Best in Conference – Poster/Paper Awards
To see a full list of award winners, please click here.

Best In Track Winners – Poster/Paper Awards
To see a full list of award winners, please click here.

2018 Papers of Note Winners
To see a full list of award winners, please click here.

2018 Superior Paper Winners
To see a full list of winners, please click here.